07 lipca 2008

Instalacja Django pod Windows

Ostatnio sporo korzystam z Windows i stwierdziłem, że oprócz cygwina warto mieć jakieś środowisko do kodowania w Django. Jakiś czas temu zainstalowałem sobie wersję "instant", którą niniejszym chciałbym polecić. Ale, jak to mawiają na PKP, po kolei:
Do robienia czegoś w Django są potrzebne:
1. samo Django,
2. Python rzecz jasna,
3. baza danych, bez niej oczywiście też można sobie poradzić, ale nie ma to sensu, szczególnie, że dostajemy to (bazę) "gratis",
4. narzędzie do obsługi bazy danych,
5. przykładowa aplikacja.
Oczywiście warto mieć jakiś dobry edytor, a to jak wiadomo, każdy wybiera sam (mi się niejako przy okazji zainstalowało Eclipse+Pydev, a nuż się przyda)
Założeniem całej instalacji ma być też szybkość uzyskania takiego środowiska, a co za tym idzie minimum konfiguracji.

Samo Django (pkt. 1) pobieramy spod tego linka (na chwilę obecną bezpośrednio pliku z archiwum (~22MB)), co ciekawe jest w zestawie z samym Pythonem, czyli punkt 2 też już mamy z głowy, a dla odmiany dostajemy również bazę (pkt. 3) w postaci sqlite. Aplikacje przykładową pobieramy z tej samej strony lub bezpośrednio. Pozostaje tylko punkt 4, czyli zarządzanie bazą. Tu z pomocą przychodzi nam dodatek do Firefoksa:
sqlite-manager (po ściągnięciu pliku .xpi trzeba go przeciągnąć na listę dodatków)
Instalacja InstantDjango jest prościutka: uruchamiamy samorozpakowujące się archiwum, wskazujemy katalog docelowy i fruuu, trochę długo trwa rozpakowywanie, więc trzeba się wykazać cierpliwością, ale w końcu całość to jakieś ~70MB.
Potem możemy dopisać sobie na końcu pliku start.bat:

echo Instant Django is now ready
echo In app directory: python manage.py runserver
echo.

a później go (start.bat) uruchamiamy i mamy "quasikonsole" Django do wykonywania poleceń. Później tylko przechodzimy do katalogu aplikacji i możemy ją na przykład uruchomić:

F:\django>cd crimemap
F:\django\crimemap>python manage.py runserver
Validating models...
0 errors found
Django version 0.97-pre-SVN-6991, using settings 'crimemap.settings'
Development server is running at http://127.0.0.1:8000/

i na przykład pod adresem
mamy naszą przykładową aplikację. Oczywiście można ją generować i pisać samemu, do czego zachęcam (niejednokrotnie). Choćby dlatego, że aplikacja przykładowa nie należy do arcydzieł sztuki programistycznej i wymaga zmian, żeby działała z domyślnymi ustawieniami InstantDjango.

Miałem jeszcze napisać o aktualizacji Django przy takiej instalacji, ale okazuje się, że w katalogu Utilities jest już odpowiedni batch: update.bat.

Jeśli zainteresował cię ten wpis, to może przeczytasz inne wpisy o Django lub o Windows, zachęcam też gorąco do zerknięcia na zbiór moich linków, którymi od niedawna cyklicznie się dzielę.
Dla korzystających z RSS adres kanału z postami, można subskrybować.Reblog this post [with Zemanta]

Brak komentarzy: