31 lipca 2008

Fajne RSS

Do napisania posta o fajnych narzędziach związanych z RSS zbierałem się długo, dzisiaj skłoniło mnie do tego ostatecznie pojawienie się fajnego serwisu: PostRank (i www.postrank.com/readers.htm)będącego elementem większego systemu oceniania feedów i linków. Oceniane są linki z RSS, na podstawie występowania w kilku popularnych serwisach i klikania w linki (PostRank: How it works). Co ciekawe działa (można powiedzieć: trochę działa) dla wykopu:


Oprócz tego w zestawie jest też plugin do Firefoksa, który integruje się z Google Readerem i pokazuje przy każdym wpisie jego notę w PostRanku.

Kolejne istotne narzędzie to Page2RSS. Na podstawie ZMIAN strony WWW generuje ono pojedynczy wpis RSS. Po podaniu adresu strony dostajemy adres kanału RSS, który można dodać do swojego czytnika. Jeśli coś się zmieni na wpisanej stronie, dostaniemy informację. Do czego to może być przydatne: śledzenie strony, która nie ma kanału RSS (np. strona edytora, który chyba nie będzie miał wersji 1.0); śledzenie ulubionych lub dodanych przez użytkownika linków w serwisie, który nie ma takiej funkcjonalności (prawie Web3.0, ostatnio na wykopie padła nawet taka propozycja); sprawdzania, czy Google świętuje jakąś okazję. Dobrą cechą tego rozwiązania jest to, że strona ma generowany stały adres kanału i dzięki temu, jeśli ktoś wcześniej wpisał taki sam adres, to można obejrzeć np. od kiedy strona się nie zmieniła. Nie ma jednak rozwiązań doskonałych: Page2RSS nie radzi sobie z bardzo długimi stronami (chciałem np. monitorować dużą listę ogłoszeń zmieniających się nieregularnie 1-2 razy na tydzień.). Podobne, ale trochę bardziej zaawansowane narzędzia w tej kategorii: Feedity (testuję i wygląda, że lepiej sobie radzi z dużymi plikami, dają dodatkowe opcje po zalogowaniu, np. zapamiętanie ustawień kanału i ich edycja) i dapper (ten jest ładniejszy i oferuje dużo fajnych funkcjonalności, ale praktycznie na każdym rzeczywistym teście się zawiesza, więc jeszcze trzeba chyba poczekać).

Następny program to RSS2PDF. Służy do zamieniania wpisów z RSS na dokument PDF (np. tak). PDF ma spis treści i zawiera aktualne wpisy, nadaje się to na przykład do zabrania do pociagu (jak ktoś nie lubi offline w Google Readerze), ewentualnie wydrukowania. Dają też np. możliwość wygenerowania sobie dokumentu na podstawie Google News.

Większa lista narzędzi do RSS: http://oedb.org/library/features/the_ultimate_rss_toolsetZemanta Pixie

Brak komentarzy: